Gazy cieplarniane

Gazy cieplarniane

Uważa się, że gazy cieplarniane są odpowiedzialne za powstanie zmian klimatycznych. Wśród nich można wyróżnić te, które powstają na skutek działalności człowieka, jak i w wyniku naturalnych procesów.

Jednym z najbardziej znanych gazów cieplarnianych jest dwutlenek węgla. Zakłada się, że powoduje on wzmocnienie efektu cieplarnianego. Dwutlenek węgla emitowany jest do atmosfery np. poprzez aktywność wulkanów lub poprzez florę i faunę. Gaz ten przedostaje się do atmosfery również w wyniku spalania paliw kopalnianych.

Metan wykazuje podobne działanie, co dwutlenek węgla. Pomimo, że metan ma większe możliwości zatrzymywania ciepła, jego żywotność jest znacznie niższa od CO2. Metan przedostaje się do atmosfery poprzez poszczególne bakterie. Drugim jego źródłem są paliwa kopalne, uprawy ryżu czy składowanie odpadów.

Podtlenek azotu jest kolejnym gazem uwalnianym w wyniku spalania paliw kopalnianych. Gaz ten jest ponadto emitowany przez oceany oraz lasy tropikalne. Ma jedną z najwyższych możliwości zatrzymywania ciepła.

Węglowodory chlorowcopochodne cechuje bardzo wysoka trwałość. Wykorzystywane są m.in. w urządzeniach chłodniczych, w aerozolach czy w przemyśle elektronicznym. Obecnie postuluje się o zaprzestanie stosowania tych gazów, a nawet ich całkowitego wyeliminowania.

W naszej ofercie znajdziesz druk etykiet samoprzylepnych oraz naklejek akademia.myownspace.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *