Co wpływa na zmianę klimatu?

Co wpływa na zmianę klimatu?

Zmiany klimatyczne są powodem do obaw dla wielu ekologów i naukowców. Warto wspomnieć, że odbywają się one naturalnie, na skutek np. aktywności wulkanu, słońca, położenia kontynentów. Zmiany klimatyczne uzależnione są także od prądów oceanicznych czy miejscowych zmian nasłonecznienia. Istotny jest także skład atmosfery.

Kula ziemska niejednokrotnie przechodziła zmiany klimatyczne. W przeszłości panowały bowiem okresy zlodowacenia. Dopiero na skutek ocieplenia klimatu, lód ten uległ stopnieniu. Jest to zatem proces naturalny, jednakże mimo tego jest obecnie zagrożeniem. Powodem tego jest to, iż zmiany te zachodzą zbyt szybko. Nie bez znaczenia jest działalność człowieka, w wyniku których dochodzi do uwolnienia nadmiernej ilości gazów cieplarnianych. Te z kolei przyczyniają się do wzrostu temperatury.

Zbyt szybkie zmiany klimatu są zagrożeniem dla środowiska, ponieważ uniemożliwiają dostateczne przystosowanie się do panujących warunków. Z tego powodu ekolodzy zalecają, żeby ograniczyć ilość zużywanej energii, co przyczyni się do ochrony naszego środowiska. Dzięki temu można będzie przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Jeden komentarz

  1. Tadek /

    Wystarczyłoby przejść na odnawialne źródła energii i zrezygnować z tradycyjnych form jej uzyskiwania…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *