Co powoduje wysoką emisję CO2?

Co powoduje wysoką emisję CO2?

Wielu naukowców oraz ekologów uważa, że do ocieplenia klimatu w największym stopniu przyczynia się dwutlenek węgla. Ponadto szybkość zmian klimatycznych uzależniona jest od jego ilości w atmosferze. Rozwój cywilizacyjny przyczynił się nie tylko do polepszenia komfortu i jakości życia, ale także do wyższych emisji tego gazu cieplarnianego. To właśnie człowiek odpowiedzialny jest za wiele działań, które zmierzają do niekorzystnych zmian klimatycznych.

Zakłada się, że do większej emisji dwutlenku węgla przyczynia się rozwój przemysłu spożywczego, a także znaczna konsumpcja mięsa. Ekolodzy zalecają zatem, aby codzienny jadłospis opierał się głównie na produktach roślinnych. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest także przemysł energetyczny. W dużym stopniu opiera się on bowiem na spalaniu węgla. Proponowanym rozwiązaniem jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Do alternatywnych metod zalicza się m.in. kolektor słoneczny, energia z wiatru czy z wód.

Ekolodzy przestrzegają również przed wypalaniem lasów oraz traw. Zamiast tego proponowane jest sadzenie nowych drzewek. Zalecana jest także hodowla za pomocą naturalnych metod, które nie spowodują dalszego zanieczyszczania środowiska.

Rozwój przemysłu jest szansą na nowe odkrycia, ale także zagrożeniem dla klimatu. Wskazany jest zatem recycling, jak również odzysk poszczególnych surowców.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *